Değerli müşterilerimiz,

Son aylarda internet kullanıcılarına eposta yoluyla çok tehlikeli bir virüs gönderimi yapılmaktadır. Bu virüs bilgisayarda bulunan tüm Excel, Word, resim dosyası gibi sizin için kritik öneme sahip dosyaları şifreleyerek kullanılamaz hale getirmektedir. Daha sonra bu dosyaları geri döndürmeyi vadederek sizden yüksek paralar talep etmektedirler.

Bu virüs şirketinizde çalışan birisinden veya size ait bir sunucudan veya güvenilir bir kurumdan geliyor gibi görünebilir. Gönderici adresinin güvenilir gibi görünmesi, içeriğinin ve ekindeki dosyanın güvenilir görünmesi bu virüs türünü aynı derecede tehlikeli kılmaktadır. Hatta birçok antivirüs güncel olsa dahi virüsü yakalayamamaktadır. Bu yüzden bu konuda bilinçli olmak, virüslü iletiyi hiç açmamak en güvenli yöntemdir. Güvenlik yazılımları bu virüslerin büyük bir çoğunluğunu engelleyebilse de %100 korunma için kullanıcının dikkatli olması çok büyük önem arz etmektedir.

Bu virüsten korunmak için, gelen bir eposta içerik olarak güvenilir görünse bile tanımadığınız adresten geliyorsa kesinlikle açmayınız. Bu virüsü yayanlar adres spoofing denen yöntemle de gönderim yaptıkları için gelen virüslü eposta tanıdığınız adresten geliyor gibi de görünebileceğinden eki olan dosyalar konusunda her zaman dikkatli olunuz. 

Epostada ekli olan .EXE, .SCR uzantılı dosyaları kesinlikle çalıştırmayınız. Ekte sıkıştırılmış olarak bulunan virüslü dosyalar resim, pdf veya ofis dosyaları görünümünde olabilirler. Dosya uzantıları gizlenmiş olan bilgisayarlarda "sonuç raporu.xls.exe" ismindeki bir virüslü EXE dosyası, "sonuç raporu.xls" isminde görüneceği için sizi yanıltabilir.

Bu virüs türünün tüm zamanların en tehlikeli virüs türlerinden olduğunu ve size büyük zararlar vereceğini bir kez daha vurgulamak isteriz. İş yeri sahibi iseniz tüm çalışanlarınızı bu konuda bilgilendiriniz. Önemli verilerinizin mutlaka haftalık ve aylık yedeklerini alınız. Epostalarınız için ekstra koruma hizmeti kullanmıyorsanız ve daha iyi korunmaya ihtiyacınız varsa güvenlik hizmetlerimize göz atınız.

Saygılarımızla

Tuesday, May 1, 2018

<< Geri